nybanner

Лёгкая атлетыка: Сяменя выйграла золата на 5000 м на чэмпіянаце Паўднёвай Афрыкі

Прывітанне, прыходзьце пракансультавацца з нашымі прадуктамі!

ДЖЭРМІСТАН, Паўднёвая Афрыка (Reuters) – Кастэр Семеня выйграла 5000 м на чэмпіянаце Паўднёвай Афрыкі па лёгкай атлетыцы ў чацвер, патэнцыйна новая дыстанцыя, пакуль яна чакае рашэння Спартыўнага арбітражнага суда (CAS) па апеляцыі.Правілы спрабуюць абмежаваць яе ўзровень тэстастэрону.
Здавалася, што Семеня цалкам кантралюе сітуацыю, калі ў першы дзень перамог з вынікам 16:05,97, што стала важным выпрабаваннем для ўдзелу Паўднёвай Афрыкі ў чэмпіянаце свету ў Досе ў верасні.
Семяня дасягнула рэдкага фінішу ў забегу на доўгія дыстанцыі пасля таго, як у пятніцу дасягнула фіналу на дыстанцыі 1500 метраў з часам 4:30,65, што значна ніжэй за яе асабісты рэкорд.
Нягледзячы на ​​тое, што яна амаль не пацела, яе час на 1500 м быў на 9 секунд хутчэйшы за наступную па хуткасці ў кваліфікацыі.
Яе галоўны забег на 800 метраў пройдзе раніцай у пятніцу, а фінал - у суботу ўвечары.
Сямёна чакае вынікаў свайго звароту ў CAS з патрабаваннем спыніць навязванне новых правілаў Міжнароднай лёгкаатлетычнай федэрацыі (IAAF), якія абавязваюць яе прымаць лекі для абмежавання яе натуральнага ўзроўню тэстастэрону.
IAAF хоча, каб спартсменкі з асаблівасцямі ў развіцці знізілі ўзровень тэстастэрону ў крыві да ўзроўню ніжэйшага за прадпісанае за шэсць месяцаў да спаборніцтваў, каб прадухіліць любую несправядлівую перавагу.
Але гэта абмяжоўваецца спаборніцтвамі ад 400 м да мілі, таму не ўключае 5000 м, так што Сямёна можа спаборнічаць свабодна.
Яе час у чацвер быў на 45 секунд ад лепшага паказчыка 2019 года, але Сямёна, здавалася, стрымлівалася перад сваім знаёмым апошнім спрынтам на 200 метраў.
Тым часам алімпійскі чэмпіён на бегу на 400 метраў і рэкардсмен свету Вейдэ ван Нікерк адмовіўся ад размінкі ў чацвер, спаслаўшыся на слізкі схіл, калі ён спрабаваў вярнуцца да спаборніцтваў высокага ўзроўню пасля 18 месяцаў.
«Сумна паведамляць, што я здымаюся з чэмпіянату Паўднёвай Афрыкі сярод дарослых па лёгкай атлетыцы», — напісаў ван Нікерк у твітэры.
«Я з нецярпеннем чакаю гульні дома пасля добрай падрыхтоўкі, але надвор'е было непрыдатнае, таму мы не хацелі рызыкаваць.
Ван Нікерк прапусціў увесь сезон 2018 года з-за траўмы калена падчас дабрачыннага футбольнага матчу ў кастрычніку 2017 года.

Час публікацыі: 20 чэрвеня 2023 г